MENU
 
Strona Główna
Lekkoatletyka
Historia
Zawody lekkoatletyczne
Igrzyska Olimpijskie
 
Dyscypliny
lekkoatletyczne
 
Biegi
Skoki
Rzuty
Wieloboje
 
Historia
dyscyplin
 
Biegi
Skoki
Rzuty
 
 
Polecamy
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
lyzwiarstwo.pl
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
 
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl

 

Historia lekkoatletyki na Igrzyskach Olimpijskich

 

Konkurencje lekkoatletyczne zawsze stanowiły nieodłączną część Igrzysk Olimpijskich. Już w starożytnej Grecji podczas Igrzysk rozgrywano rzut oszczepem, dyskiem, a także różnorakie skoki i biegi. Dyscypliny te stały się podstawą do wykreowania Igrzysk nowożytnych.

Lekkoatletyka była obecna już na pierwszych nowożytnych Igrzyskach w Atenach w 1896r. Medale rozdano wtedy w 10 konkurencjach. Były to biegi na 100m, 1500m i 110m przez płotki, maraton, skok w dal, skok o tyczce, trójskok, rzut dyskiem, pchnięcie kulą i skok wzwyż. W roku 1912 powołano Międzynarodową Federacje Lekkoatletyczną (IAAF), która zrzeszała 17 federacji narodowych.. W 1924 roku do programu Igrzysk włączono 5 konkurencji kobiecych - 100m, 800m, 4x100m, skok wzwyż i rzut dyskiem. Po raz pierwszy rozegrano je na IO w Paryżu.

Na IO w 1896r. dziewięć z jedenastu medali w konkurencjach lekkoatletycznych wywalczyli reprezentanci USA, wpisując się tym samym na stałe do historii tej dyscypliny. Pierwszym lekkoatletą, który stał się legendą Igrzysk Olimpijskich był Jesse Owens. Na IO w Berlinie w 1936r. zdobył cztery złotem medale i sześć razy poprawiał rekordy świata. USA wyraźnie dominuje w medalowej tabeli wszech czasów. Jednak było też wielu lekkoatletów innych nacji, którzy dzięki swoim wybitnym osiągnięciom pozostawili po sobie niezatarty ślad. Byli nimi min. Paavo Nurmi i Lasse Viren, Czech Emil Zatopek, Etiopka Abebe Bekila, ukraiński skoczek o tyczce Sergei Bubka, i amerykański skoczek w dal Bob Beamon. Nie można także zapomnieć o Carlu Lewisie, amerykańskiemu lekkoatlecie, który na Igrzyskach w Los Angeles w 1984r zdobył aż cztery złotem medale. Wśród kobiet na wymienienie zasługują: Holenderka Fanny Blankers-Koen, Polka Irena Szewińska-Irszentstein i amerykańska sprinterka Marion Jones. Z biegiem czasu Igrzyska Olimpijskie stawały się imprezą coraz bardziej komercyjną. Komercjalizacja nie ominęła wiec też lekkoatletycznej części tych zwodów. W 1997 roku IAAF podjęła decyzje o przyznawaniu nagród pieniężnych zwycięzcom poszczególnych dyscyplin.

Osobnym, dużo bardziej smutnym tematem dotyczącym IO jest problem dopingu. Największa afera dopingowa miała miejsce podczas Igrzysk w 1988r w Seulu. Wtedy to Kanadyjczyk Ben Johnson po wspaniałym biegu na 100m w którym pokonał Lewisa i ustanowił fenomenalny rekord świata został zdyskwalifikowany właśnie za używanie niedozwolonych środków.

Długo można by wymieniać gwiazdy i wydarzenia które przyczyniły się do tak mocnej pozycji lekkoatletyki na Igrzyskach Olimpijskich. Jedno jest pewne. Dyscyplina ta już zawsze będzie stanowiła najważniejszy i kulminacyjny punkt tych największych zawodów sportowych na świecie. 
 
 

www.OPONY.net