MENU
 
Strona Główna
Lekkoatletyka
Historia
Zawody lekkoatletyczne
Igrzyska Olimpijskie
 
Dyscypliny
lekkoatletyczne
 
Biegi
Skoki
Rzuty
Wieloboje
 
Historia
dyscyplin
 
Biegi
Skoki
Rzuty
 
 
Polecamy
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
lyzwiarstwo.pl
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
 
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl
 

 

Historia

Jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych dyscyplin sportu. Większość konkurencji oparta jest na naturalnych formach ruchu - chód, bieg, skok, rzut. Lekkoatletyka jest bez wątpienia główną dyscypliną igrzysk olimpij skich i oczywiście od zawsze jest w ich programie. Dodatkowo lekkoatletyka stanowi podstawę nowożytnego wychowania fizycznego - może ją uprawiać każdy i w prawie każdych warunkach. Wszelkie zawody są rozgrywane wg przepisów Międzynarodowej Amatorskiej Federacji Lekkiej Atletyki ( IAAF - powstała w 1912 roku).   

W skład dyscypliny wchodzą następujące grupy konkurencji - biegi płaskie (krótkie, średnie i długie), biegi przez płotki, biegi z przeszkodami, biegi sztafetowe, skoki, rzuty, chody i wieloboje. Mimo, że lekkoatletyka jest w po - gramie igrzysk od Aten 1896 to kobiety startują dopiero od 1928 r.

Wcześniej bogaty program lekkoatletyczny realizowano w ramach Światowych Igrzysk Kobiet ( lata 1922,26,30,34). Początki sportów lekkoatle - tycznych w Polsce sięgają końca XIX wieku.Wiele zawodów realizowano w ra - mach powstałego w Polsce w 1867 roku Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Duży wpływ na rozwój tej dyscypliny na ziemiach polskich miało także założenie w 1888 w Krakowie Parku dr H.Jordana. Od 1904 roku lekkoatletyka była upra - wiana w takich polskich klubach jak Pogoń Lwów, Czarni Lwów czy też w Cracovii czy Wiśle Kraków. W 1919 roku powstał Polski Związek. 
 
 

www.OPONY.net