MENU
 
Strona Główna
Lekkoatletyka
Historia
Zawody lekkoatletyczne
Igrzyska Olimpijskie
 
Dyscypliny
lekkoatletyczne
 
Biegi
Skoki
Rzuty
Wieloboje
 
Historia
dyscyplin
 
Biegi
Skoki
Rzuty
 
 
Polecamy
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
lyzwiarstwo.pl
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
 
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl
 

 

Zawody lekkoatletyczne:

 

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF od 1983. Początkowo organizowane było co 4 lata, ale od 1991 zdecydowano, że będą rozgrywane co 2 lata. Pod względem liczby uczestniczących w nich sportowców oraz liczby widzów śledzących zawody stanowią one jedną z największych imprez sportowych po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej.

 

Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce

Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce po raz pierwszy zostały zorganizowane w Paryżu i na początku nazywały się World Indoor Games. Nazwa została zmieniona w 1987 na IAAF World Indoor Championships in Athletics. Dlatego numeracja mistrzostw jest liczona od HMŚ 1987 z Indianapolis.

 

Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce

Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne (European Athletic Association, EAA). Obecnie rozgrywane są co cztery lata, w środku przygotowań cyklu olimpijskiego.

Mistrzostwa Starego Kontynenty rozgrywane są już od 1934. Początkowo były rogrywane nieregularnie, dopiero od 1974 ustalił się cykl czteroletni. W pierwszych mistrzostwach występowali wyłącznie mężczyźni. Dopiero w drugich uczestniczyły kobiety, ale zawody dla nich rozegrano dwa tygodnie później i w innym miejscu. Dopiero od mistrzostw w Oslo w 1946 mężczyźni i kobiety startują razem.

 

Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce

Halowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce rozgrywane są od 1966. Pierwsze cztery zawody nosiły nazwę europejskich igrzysk halowych (ang. European Indoor Games), a od 1970 oficjalnie nazywane są halowymi mistrzostwami Europy. Początkowo były rozgrywane co roku, a od 1990 co dwa lata (przy czym raz była przerwa trzyletnia).

 

Mistrzostwa świata juniorów w lekkoatletyce

Mistrzostwa świata juniorów w lekkoatletyce - zawody lekkoatletyczne rangi mistrzowskiej, rozgrywane pod egidą IAAF dla zawodników do lat 19, organizowane od 1986.

 

Mistrzostwa świata juniorów młodszych w lekkoatletyce

Mistrzostwa świata juniorów młodszych w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne rangi mistrzowskiej dla zawodników do 17 lat, organizowane pod egidą IAAF. Pierwsze mistrzostwa odbyły się 1999 w Bydgoszczy.

 

Mistrzostwa Europy juniorów w lekkoatletyce

Mistrzostwa Europy juniorów w lekkoatletyce - międzynarodowe zawody lekkoatletyczne rangi mistrzowskiej, organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Lekkiej Atletyki od 1970 dla zawodników do lat 19. Poprzedzone trzykrotnie w l. 1964-68 Europejskimi Igrzyskami Juniorów. Pierwsze, nieoficjalne Europejskie Igrzyska Juniorów odbyły się w Warszawie.

 

Mistrzostwa świata w biegach przełajowych

Mistrzostwa świata w biegach przełajowych (en. IAAF World Cross Country Championships) - organizowana rokrocznie, od 1973 roku, przez IAAF impreza lekkoatletyczne w biegach przełajowych.

 

Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych

Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych - międzynarodowe zawody lekkoatletyczne rangi mistrzowskiej rozgrywane pod egidą EAA od 1994.

 

Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce odbywają się w kilku kategoriach, w zależności od wieku startujących oraz rodzaju obiektu, na którym są rozgrywane.

Możemy wyróżnić:

  • Mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce - najstarsze, po raz pierwszy rozegrane w 1920

  • Drużynowe mistrzostwa Polski - zawody klubowe organizowane od 1957

  • Młodzieżowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce dla startujących w wieku do 23 lat

  • Mistrzostwa Polski juniorów w lekkiej atletyce dla startujących w wieku do 20 lat

  • Mistrzostwa Polski juniorów młodszych w lekkiej atletyce dla startujących w wieku do 18 lat

  • Halowe mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce

  • Halowe mistrzostwa Polski juniorów w lekkiej atletyce

  • Halowe mistrzostwa Polski juniorów młodszych w lekkiej atletyce

Poza tym rozgrywane są mistrzostwa Polski w poszczególnych konkurencjach. Zawsze imprezą odrębną od zasadniczych mistrzostwa są mistrzostwa w biegach przełajowych, które w Polsce odbywają się tradycyjnie na początku sezonu letniego (w kategorii seniorów i juniorów) oraz na jego końcu (młodzieżowe mistrzostwa w biegach na przełaj).

Odrębnie odbywają się także:

  • Mistrzostwa Polski w maratonie (choć przez jakiś czas rozgrywano je razem z mistrzostwami Polski seniorów)

  • Mistrzostwa Polski w półmaratonie

  • Mistrzostwa Polski w chodzie na 50 km

  • Mistrzostwa Polski w wielobojach, zarówno na otwartym stadionie, jak i w hali, niekiedy rozgrywa się razem z odpowiednimi mistrzostwami Polski, a niekiedy odrębnie.

Od 2002 mistrzostwa Polski w biegu na 10000 m odbywają się w innym terminie, niż zasadnicze mistrzostwa.

 

Halowe mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce

Halowe mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce - mistrzostwa Polski rozgrywane w sezonie zimowym (w lutym lub marcu), w odróżnieniu od mistrozstw na stadionie otwartym.

Mistrzostwa halowe (zwane wówczas zimowymi) zostały rozegrane po raz pierwszy w 1933 w Przemyślu. Odbywały się w latach 1933-1939, a następnie 1956-1951. W latach 1954-1956 rozgrywano ogólnopolskie zawody halowe, którym nie przyznawano rangi mistrzostw. Halowe mistrzostwa Polski zostały wznowione w 1973.

 

Puchar świata w lekkoatletyce

Puchar świata w lekkoatletyce (ang. IAAF World Cup in Athletics) – zawody lekkoatletyczne organizowane co 4 lata (początkowo co 2 lata) przez IAAF. Pierwsze zawody odbyły się w 1977.

W zawodach uczestniczą przedstawiciele

  • pięciu kontynentów - według IAAF są to: Afryka, obie Ameryki jako jedna reprezentacja, Azja, Europa i Oceania),

  • trzech państw – największych potęg lekkoatletycznych - zwyczajowo są to Stany Zjednoczone oraz 2 najlepsze ekipy ostatniego Pucharu Europy (w 2002 były to Wielka Brytania i Niemcy wśród mężczyzn oraz Rosja i Niemcy wśród kobiet; w 2006 - Rosja i Francja wśród mężczyzn oraz Rosja i Polska wśród kobiet)

  • kraju – organizatora zawodów.

 

Reprezentanci państw występujących w zawodach nie mogą wchodzić w skład reprezentacji kontynentów.

W każdej konkurencji występuje tylko jeden, zazwyczaj najlepszy, reprezentant kraju lub regionu, wybrany wcześniej przez federację narodową bądź regionalną. Miejsce są punktowane od najlepszego do najgorszego. Ogólna suma punktów po wszystkich konkurencjach wskazuje zwycięzcę

Celem tych zawodów, jak podaje IAAF, jest:

  • pogłębienie solidarności i przyjaźni między sportowcami z całego świata,

  • danie możliwości sprawdzenia się najlepszych lekkoatletów w okresie między dwoma igrzyskami olimpijskimi (stąd też w latach 90. dostosowano cykl tych zawodów, tak by wypadały pośrodku),

  • stymulowanie rozwoju lekkoatletyki na wszystkich kontynentach, zwłaszcza tych słabiej rozwiniętych oraz danie szansy sportowcom z tych najsłabszych krajów na rywalizację z najlepszymi,

  • popularyzacja lekkoatletyki na świecie.

 

Puchar Europy w lekkoatletyce

Puchar Europy w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne odbywające się od 1965 do 2008, początkowo co 2-3 lata, od 1993 co roku.

Państwa Europy podzielone są na grupy w zależności od poziomu jaki reprezentują. W każdej lidze znajduje się 8 krajów, gdyż taka jest liczba torów na bieżni (w 2006 w Superlidze startowało 9 zespołów). Obecnie są tu następujące ligi:

Superliga,

1. Liga Grupa A i Grupa B – równorzędne

2. Liga Grupa A i Grupa B – równorzędne

Podobnie jak w piłkarskich rozgrywkach ligowych państwa mogą spaść do niższej ligi (2 ostatnie z Superligi) lub awansować wyżej (najlepsze z grup A i B do wyższych lig).

Zawody w każdej z lig trwają 2 dni, dla każdej w innym miejscu. W ciągu tych dwóch odbywa się po 20 konkurencji wśród mężczyzn i wśród kobiet. W każdej konkurencji startuje tylko jeden reprezentant danego kraju. Państwa otrzymują punkty w zależności od pozycji zajętej przez jego reprezentanta (8 pkt za 1. miejsce, 7 pkt za 2., itd. aż do 1 pkt za 8. miejsce; reprezentacja nie otrzymuje punktu w przypadku, gdy zawodnik zostaje zdyskwalifikowany, nie ukończy konkurencji biegowej lub nie zaliczy żadnej próby w konkurencji technicznej; w 2006 dodawano o 1 pkt więcej, bo było 9 drużyn). Puchar zdobywa państwo z największą liczbą punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach.

Mityngi lekkoatletyczne

Mityng lekkoatletyczny - rodzaj zawodów lekkoatletycznych odbywających się na stadionie lub w halach lekkoatletycznych. Najczęściej przez cały rok odbywa się kilkanaście mityngów. Zawody takie służą najczęściej poprawianiu rekordów.

Mityngi lekkoatletyczne mają kilka kategorii. Te z najwyższą kategorią należą do tzw. Super Grand Prix IAAF. Organizowane są również mityngi Złotej Ligi, na których mogą startować tylko najlepsi w swych konkurencjach. Cykl mityngów Złotej Ligi wieńczy zdobycie określonej ilości sztabek złota. Warunkiem zdobycia tej nagrody jest wygranie swej konkurencji we wszystkich mityngach składających się na Złotą Ligę. Mityngi lekkoatletyczne przynoszą sportowcom i organizatorom ogromne zyski finansowe.



 
 
 

www.OPONY.net